Nevyhadzuj, daj mu šancu!

ekologia

Prudký rozvoj technológií, ako aj konzumný spôsob fungovania spoločnosti si vyberá svoju daň v podobe produkcie obrovského množstva odpadu. Biologicky rozložiteľný odpad z kuchyne, papier či sklo, je odpad, ktorý pri správnom triedení nevytvára hrozbu pre životné prostredie. Problém začína pri elektroodpade, ktorý predstavujú všetky elektrické spotrebiče po ukončení ich životnosti. Nepreberné množstvo rôznych typov zariadení plných komplikovaných plošných spojov, zmesi viacerých ťažkých kovov či chemických zlúčenín vytvárajú extrémnu ekologickú záťaž pre životné prostredie. Recyklácia je komplikovaná, avšak nie nemožná, kľúčový je práve zber a triedenie tohto odpadu. Z toho dôvodu je od roku 2005 zakázané vyhadzovanie elektronických zariadení do zmesového komunálneho odpadu. Svoje zariadenie radšej zaneste na zberný dvor, kde Vám ho bezplatne odoberú a následne ekologicky zneškodnia.

Je zakázané vyhadzovať staré alebo nefunkčné elektrospotrebiče do komunálneho odpadu

Odpad môže byť pre niekoho pokladom

Vaše vyslúžilé zariadenie sa však nemusí stať hneď odpadom. Vo väčšine prípadov je možné ho opraviť, alebo nejakým spôsobom vylepšiť a viete ho využívať ešte nejaký čas. Rozbitý displej sa dá pomerne jednoducho vymeniť a smartfón je ako nový. Smartfón, ktorý musíte často nabíjať viete vylepšiť novou batériou, ktorá bude mať dokonca vyššiu kapacitu, ako mala batéria od výrobcu. Notebook či herný počítač viete zrýchliť jednoduchou výmenou niektorých komponentov. Takto jednoducho viete svoje zariadenie zmodernizovať a predĺžiť tak jeho životný cyklus. A práve to je pre nás v Dajmušancu prioritou, dokonca je to v našom rebríčku hodnôt ešte pred samotnou podstatou podnikania, teda dosahovaním zisku.

Prioritou Dajmušancu je predĺženie životného cyklu najčastejšie používaných elektronických zariadení – smartfónov a osobných počítačov.

Väčšinou si však nový smartfón či nový počítač kúpiť chcete, predsa len uhlopriečka displeja prípadne kvalitnejší fotoaparát sa opravou vyriešiť nedá. Ani to však nie je dôvodom, aby ste svoje zariadenie vyhodili. Lepším riešením je posunúť ho niekomu, kto ho ešte využiť dokáže, preto ho radšej darujte známemu, alebo predajte na inzertnom portáli. Pokiaľ sa Vám nechce investovať svoj čas do inzerovania a predaja zariadenia, môžete túto starosť nechať na nás. Vaše zariadenie vykúpime, zrepasujeme a posunieme ho niekomu, kto ho bude s radosťou využívať ešte ďalšie roky. A ak nie, použijeme aspoň jeho funkčné súčiastky, aby predĺžil životnosť inému zariadeniu, čím aspoň trochu zredukujeme množstvo vznikajúceho odpadu.

ekologia